Artykuł sponsorowany

Zalety oraz wady stosowania folii PPF na karoserii samochodowej

Zalety oraz wady stosowania folii PPF na karoserii samochodowej

W dobie wzrastającej liczby samochodów na drogach oraz coraz bardziej wymagających warunków eksploatacji ochrona karoserii staje się kluczowym elementem dbałości o swój pojazd. Folia PPF (Paint Protection Film) to jedno z rozwiązań, które może uchronić nasz samochód przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Czy jednak warto zdecydować się na ten sposób ochrony? Poznaj zalety i wady stosowania folii PPF na karoserii samochodowej.

Czym jest folia PPF i jak działa na karoserii samochodu?

Folia PPF to specjalistyczna folia ochronna stosowana na powierzchni karoserii samochodowej. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczanie lakieru przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zadrapania, kamienie czy odpryski. Folia PPF tworzy na powierzchni lakieru niewidoczny film, który stanowi barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki swoim właściwościom folia jest elastyczna i może być stosowana na różnych elementach karoserii, niezależnie od ich kształtu.

Zalety stosowania folii PPF na karoserii samochodowej

Stosowanie folii PPF na karoserii samochodowej niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim folia chroni lakier przed uszkodzeniami mechanicznymi, co pozwala zachować estetykę pojazdu na dłużej. W przypadku drogich i ekskluzywnych aut, ochrona lakieru ma kluczowe znaczenie dla utrzymania wartości pojazdu. Folia PPF jest również odporna na działanie promieni UV, co pozwala zabezpieczyć lakier przed blaknięciem i utratą blasku. Ponadto oklejanie folią PPF na Ursusie ma właściwości hydrofobowe, a sprawia to, że woda oraz zabrudzenia nie zalegają na powierzchni karoserii, ułatwiając jej czyszczenie. Warto też wspomnieć o samoregeneracji folii PPF – pod wpływem ciepła jest ona w stanie "wyleczyć" drobne zadrapania czy rysy, co dodatkowo przedłuża żywotność lakieru.

Wady stosowania folii PPF na karoserii samochodowej

Mimo wielu zalet stosowanie folii PPF na karoserii samochodowej ma również swoje wady. Przede wszystkim koszt aplikacji folii może być dość wysoki, zwłaszcza jeśli chcemy pokryć nią całą powierzchnię pojazdu. Ponadto nie każdy warsztat oferuje usługę nakładania folii PPF, co może utrudnić znalezienie odpowiedniego fachowca. Kolejnym minusem może być konieczność wymiany folii po pewnym czasie eksploatacji. Chociaż folia PPF jest trwała, to jednak nie jest wieczna – z czasem może ulec uszkodzeniu lub zmniejszyć swoje właściwości ochronne. Wymiana folii wiąże się z kolejnymi kosztami oraz czasem potrzebnym na jej aplikację. Warto zwrócić uwagę na fakt, że folia PPF nie chroni przed wszystkimi rodzajami uszkodzeń. Na przykład, nie zapewnia ochrony przed korozją czy wgnieceniami wynikającymi z uderzeń.

W świetle przedstawionych argumentów decyzja o zastosowaniu folii PPF na karoserii samochodowej powinna być indywidualnie przemyślana przez właściciela pojazdu. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować zalety i wady tego rozwiązania, a także porównać je z alternatywnymi metodami ochrony lakieru, takimi jak np. powłoka ceramiczna czy regularne woskowanie.