Artykuł sponsorowany

Rodzaje folii i ich charakterystyka

Rodzaje folii i ich charakterystyka

Folie to niezwykle wszechstronne materiały, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Od opakowań spożywczych, przez ochronę przed promieniowaniem słonecznym, aż po dekoracje wnętrz – każdy rodzaj folii ma swoje unikalne właściwości. W tym artykule przyjrzymy się bliżej siedmiu różnym rodzajom folii oraz ich charakterystyce i zastosowaniach.

Przeczytaj również: Czym kierować się przy wyborze foliopaków?

Folie spożywcze – niezbędne w kuchni

Folie spożywcze to jedne z najbardziej powszechnie używanych folii na co dzień. Wykonane są z polietylenu niskiej gęstości (LDPE) lub poli(chlorku winylu) (PVC). Są one elastyczne, odporne na działanie tłuszczów i olejów oraz pozwalają na zachowanie świeżości żywności poprzez ograniczenie dostępu tlenu. Stosowane są zarówno w przemyśle spożywczym, jak i w domowych kuchniach do pakowania kanapek, owoców czy warzyw.

Folie stretch – ochrona przed uszkodzeniami

Jakie inne materiały oferuje renomowany producent folii? Folie stretch to kolejny popularny rodzaj folii, który charakteryzuje się dużą elastycznością i wytrzymałością na rozciąganie. Najczęściej wykonane są z polietylenu niskiej gęstości (LDPE) i stosowane do owijania palet, mebli czy innych przedmiotów, które wymagają ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki swoim właściwościom folie stretch doskonale trzymają się przedmiotów i utrzymują je w stabilnej pozycji.

Folie aluminiowe – izolacja termiczna 

Folie aluminiowe to kolejny niezbędny element każdej kuchni. Wykonane są z cienkiej warstwy aluminium, które jest wyjątkowo lekkie, a jednocześnie odporne na wysokie temperatury. Folie aluminiowe są doskonałym materiałem izolacyjnym, chroniącym przed utratą ciepła oraz światłem. Stosuje się je zarówno do pakowania żywności, jak i do izolacji termicznej budynków czy urządzeń.

Folie okienne – ochrona przed słońcem

Folie okienne to specjalistyczne folie przeznaczone do naklejania na szyby okienne w celu ochrony pomieszczeń przed nadmiernym nagrzewaniem się oraz promieniowaniem UV. Wykonane są z poliestru i pokryte metalicznymi warstwami, które odbijają promienie słoneczne. Dzięki temu folie okienne pozwalają na utrzymanie niższej temperatury w pomieszczeniach oraz chronią przed blaknięciem mebli czy dywanów.

Folie samoprzylepne – dekoracja i reklama

Folie samoprzylepne to folie z warstwą kleju na jednej stronie, które pozwalają na łatwe przyklejanie do różnych powierzchni. Wykorzystywane są zarówno w celach dekoracyjnych, jak i reklamowych. Dostępne są w różnych kolorach, wzorach oraz fakturach, dzięki czemu można je dopasować do indywidualnych potrzeb i gustów. Stosowane są m.in. do oklejania ścian, mebli czy pojazdów.

Folie barierowe – ochrona przed wilgocią

Folie barierowe to specjalistyczne folie wykonane z tworzyw sztucznych takich jak polietylen czy polipropylen, które charakteryzują się wysoką odpornością na przenikanie pary wodnej. Stosowane są przede wszystkim w budownictwie jako izolacja przeciwwilgociowa podłóg, ścian czy dachów. Dzięki swoim właściwościom folie barierowe chronią konstrukcje budynków przed korozją, pleśnią czy zawilgoceniem.