Artykuł sponsorowany

Porównanie izolacji termicznej i akustycznej okien dostępnych na rynku

Porównanie izolacji termicznej i akustycznej okien dostępnych na rynku

Izolacja termiczna i akustyczna to kluczowe aspekty, które należy uwzględnić podczas wyboru odpowiednich okien do naszego domu czy mieszkania. W związku z tym warto przyjrzeć się trzem najpopularniejszym materiałom stosowanym w oknach, czyli PCV, aluminium i drewnu. W niniejszym artykule porównamy właściwości izolacyjne tych trzech rodzajów okien, aby pomóc w podjęciu decyzji o zakupie.

Właściwości izolacyjne okien PCV

Okna z PCV cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją przystępną cenę oraz dobre parametry izolacyjne. Profil okienny wykonany z tworzywa sztucznego doskonale zatrzymuje ciepło, dzięki czemu współczynnik przenikania ciepła (Uw) może wynosić nawet 0,8 W/m2K. Dodatkowo, w oknach PCV często stosuje się specjalne wypełnienia komór powietrznych, które jeszcze bardziej poprawiają izolacyjność termiczną. W przypadku izolacji akustycznej warto zwrócić uwagę na grubość szyby oraz dźwiękoszczelność uszczelek. Okna PCV mogą osiągnąć wartość Rw do 45 dB, co jest wystarczające dla większości zastosowań. Niezależnie od tego, czy zależy nam na oszczędności energii, komforcie akustycznym czy estetyce, firma Amar w Bochni, pomoże dobrać odpowiednie okna do naszych potrzeb.

Izolacja termiczna i akustyczna w oknach drewnianych

Okna drewniane to wybór, który charakteryzuje się wysoką estetyką oraz naturalnymi właściwościami izolacyjnymi drewna. Współczynnik przenikania ciepła (Uw) dla okien drewnianych może wynosić nawet 0,7 W/m2K, co czyni je najbardziej efektywnymi termicznie spośród omawianych materiałów. Izolacja akustyczna również prezentuje się bardzo dobrze, gdyż drewno jest naturalnym tłumikiem dźwięków. Okna drewniane mogą osiągnąć wartość Rw do 46 dB. Wadą okien drewnianych może być konieczność regularnego konserwowania oraz wyższa cena w porównaniu z oknami PCV. Dla miłośników tradycyjnych rozwiązań i naturalnej estetyki, firma Amar proponuje okna, dostępne na terenie miasta Bochnia. Okna drewniane wykonane są z wysokiej jakości drewna oraz charakteryzują się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi zarówno pod względem termicznym, jak i akustycznym.  

Zalety izolacji termicznej i akustycznej okien aluminiowych

Okna aluminiowe są wyjątkowo trwałe, odporne na warunki atmosferyczne oraz łatwe w utrzymaniu. W przeciwieństwie do okien PCV, aluminium jest materiałem bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, co może wpłynąć na gorszą izolacyjność termiczną. Jednak producenci zastosowali specjalne rozwiązania, takie jak przerwanie mostka termicznego, które pozwala na uzyskanie współczynnika Uw porównywalnego z oknami PCV. W kwestii izolacji akustycznej okna aluminiowe również prezentują się dobrze, osiągając wartość Rw do 45 dB. Warto jednak pamiętać, że okna aluminiowe są zdecydowanie droższe niż PCV. Dzięki zastosowaniu specjalnych rozwiązań, takich jak przerwanie mostka termicznego, okna aluminiowe firmy Amar osiągają parametry izolacyjne porównywalne z oknami PCV.