Artykuł sponsorowany

Na co zwracać uwagę przy wyborze stolarki okiennej?

Na co zwracać uwagę przy wyborze stolarki okiennej?

Wybór odpowiedniej stolarki okiennej to kluczowy element każdego remontu czy budowy domu. Właściwie dobrana stolarka okienna na Śląsku może znacząco wpłynąć na komfort mieszkania, oszczędność energii oraz estetykę budynku. W artykule przedstawiamy najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze stolarki okiennej, aby podjąć najlepszą decyzję.

Materiały użyte do produkcji okien

Jednym z pierwszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze stolarki okiennej, są materiały użyte do jej produkcji. Na rynku dostępne są okna wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, aluminium czy PCV. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie przeanalizować potrzeby budynku oraz własne oczekiwania.

Drewniane okna charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną oraz akustyczną, a także naturalnym pięknem i elegancją. Są one jednak stosunkowo drogie i wymagają regularnej konserwacji. Okna aluminiowe są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, ale mogą mieć niższą izolacyjność termiczną. Okna PCV to najpopularniejszy wybór ze względu na stosunkowo niską cenę, trwałość i dobre parametry izolacyjne.

Parametry techniczne okien

Kolejnym istotnym czynnikiem są parametry techniczne okien, takie jak współczynnik przenikania ciepła (Uw), izolacyjność akustyczna (Rw) czy klasa szczelności powietrznej (klasa A, B lub C). Im niższy współczynnik Uw, tym lepsza izolacja termiczna okna. W przypadku budynków energooszczędnych warto zainwestować w okna o bardzo niskim współczynniku Uw. Izolacyjność akustyczna jest szczególnie ważna w przypadku domów położonych w hałaśliwym otoczeniu, np. przy ruchliwej ulicy.

Kształt i kolor okien

Wybór odpowiedniego kształtu i koloru okien ma kluczowe znaczenie dla estetyki budynku. Warto zwrócić uwagę na to, aby kształt okien harmonizował z architekturą domu, a kolorystyka była spójna z elewacją. Na rynku dostępne są różnorodne modele okien – od prostych, prostokątnych konstrukcji, po okna łukowe czy trapezowe. W przypadku kolorystyki okien warto zwrócić uwagę na jakość powłoki lakierniczej, która ma wpływ na trwałość i odporność okien na działanie czynników atmosferycznych.

Montaż okien

Profesjonalny montaż okien to kolejny istotny aspekt, który wpływa na funkcjonowanie stolarki okiennej. Zlecając montaż okien specjalistom, można mieć pewność, że będą one prawidłowo zamontowane, co przekłada się na ich trwałość oraz właściwości izolacyjne. Warto zwrócić uwagę na to, aby firma montująca okna posiadała odpowiednie certyfikaty oraz doświadczenie w branży.

Gwarancja i serwis

Przy wyborze stolarki okiennej na Śląsku warto również zwrócić uwagę na gwarancję oraz serwis oferowany przez producenta. Dobrej jakości okna powinny być objęte kilkuletnią gwarancją, która obejmuje zarówno samą stolarkę, jak i uszczelki czy zawiasy. Ponadto warto upewnić się, że producent oferuje profesjonalny serwis po sprzedażowy, który będzie w stanie szybko i sprawnie rozwiązać ewentualne problemy związane z funkcjonowaniem okien.