Artykuł sponsorowany

Jakie są najważniejsze parametry wózków paletowych?

Jakie są najważniejsze parametry wózków paletowych?

Wózki paletowe to nieodłączne narzędzie pracy w magazynach, hurtowniach i centrach logistycznych. Wybór odpowiedniego wózka paletowego może znacznie wpłynąć na efektywność pracy oraz bezpieczeństwo pracowników. W artykule przedstawiamy najważniejsze parametry, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze tego niezbędnego sprzętu.

Rodzaje wózków paletowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje wózków paletowych, które można podzielić na dwie główne grupy - ręczne i elektryczne. Wózki ręczne są tańsze i prostsze w obsłudze, jednak wymagają większego wysiłku fizycznego ze strony operatora. Wózki elektryczne, choć droższe, pozwalają na szybszą i mniej męczącą pracę, zwłaszcza przy dużych obciążeniach.

Parametry wózków paletowych

  • Nośność wózków paletowych. Jednym z kluczowych parametrów wózków paletowych jest ich nośność, czyli maksymalna masa ładunku, jaki mogą unieść. Nośność wózków ręcznych wynosi zwykle od 2000 do 2500 kg, natomiast wózki elektryczne mogą unieść ładunki o masie nawet do 3000 kg. Przy wyborze wózka paletowego warto zwrócić uwagę na to, jakie ciężary będą transportowane w danym miejscu pracy, aby uniknąć przeciążenia sprzętu i zagrożenia dla bezpieczeństwa.

  • Wysokość podnoszenia. Wysokość podnoszenia wideł określa, jak wysoko można unieść ładunek. Wózki ręczne mają zwykle ograniczoną wysokość podnoszenia, rzadko przekraczającą 20 cm. Wózki elektryczne oferują większy zakres regulacji wysokości, co pozwala na łatwiejsze układanie palet na regałach czy wózkach transportowych.

  • Szerokość wideł. Szerokość wideł wózków paletowych ma istotne znaczenie przy manewrowaniu nimi w wąskich korytarzach magazynowych. Standardowe szerokości wideł wynoszą 540 mm lub 680 mm, jednak można znaleźć także modele z regulowaną szerokością wideł. 

  • Długość wideł. Długość wideł wpływa na stabilność transportowanego ładunku oraz na łatwość manewrowania wózkiem. Standardowe długości wideł wynoszą 1150 mm lub 1220 mm, jednak dostępne są również modele z krótszymi czy dłuższymi widłami. Przy wyborze wózka warto uwzględnić rodzaj i wielkość palet, z jakimi będzie się pracować.

  • Budowa i materiały. Wózki paletowe różnią się także budową i materiałami, z jakich zostały wykonane. Wózki ręczne są zwykle wykonane ze stali, co zapewnia im wytrzymałość i trwałość, ale także większą masę. Wózki elektryczne mogą być wykonane z lekkich stopów metali, co pozwala na zmniejszenie ich masy i łatwiejsze manewrowanie.

  • Ergonomia pracy. Warto również zwrócić uwagę na ergonomię pracy z wózkiem paletowym. Dobra ergonomia może przyczynić się do zmniejszenia zmęczenia operatora oraz do zwiększenia efektywności pracy. Należy więc sprawdzić, czy wózek jest wyposażony w regulowane uchwyty, ergonomiczną rączkę sterującą czy inne elementy ułatwiające pracę.

  • Serwis i gwarancja. Przy zakupie wózka paletowego warto również sprawdzić warunki serwisowania oraz długość okresu gwarancji. Dobry serwis i długa gwarancja mogą świadczyć o jakości sprzętu oraz o zaangażowaniu producenta w zadowolenie klienta.