Artykuł sponsorowany

Jakie są koszty budowy i utrzymania całorocznego domku?

Jakie są koszty budowy i utrzymania całorocznego domku?

Marzysz o własnym, przytulnym domku drewnianym, w którym będziesz mógł spędzać czas z rodziną przez cały rok? W tym artykule, przybliżymy koszty związane z budową i utrzymaniem takiego domu.

Wybór projektu domku drewnianego i działki

Budowa całorocznego domku drewnianego to proces, który wymaga odpowiedniego planowania oraz świadomości kosztów związanych z inwestycją. Przed przystąpieniem do realizacji marzeń o własnym domu warto poznać etapy budowy oraz koszty, które będą się z tym wiązały. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego projektu domku oraz działki, na której zostanie on zbudowany. Koszt zakupu działki może różnić się w zależności od lokalizacji oraz wielkości, dlatego warto przeznaczyć na ten cel odpowiednią część budżetu. Projekt domku można znaleźć w ofercie biur projektowych lub zamówić indywidualny projekt u architekta. Koszt projektu gotowego wynosi przeciętnie od 2 000 do 5 000 zł, natomiast indywidualny projekt może kosztować nawet 10 000 zł.

Formalności i koszty materiałów

Przed rozpoczęciem budowy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę oraz zgłoszenie robót budowlanych. Koszt uzyskania pozwolenia na budowę wynosi około 2 000 zł, natomiast zgłoszenie robót budowlanych to koszt rzędu 500 zł. Kolejnym etapem jest zakup materiałów oraz zatrudnienie ekipy budowlanej. Koszt materiałów zależy od wybranej technologii budowy oraz jakości użytych surowców. Przykładowo koszt budowy domku drewnianego o powierzchni 100 m² w technologii szkieletowej wynosi około 150 000 - 200 000 zł. Do tego należy doliczyć koszt robocizny, który może wynieść od 50 000 do 100 000 zł. 

Utrzymanie całorocznego domku drewnianego

Utrzymanie całorocznego domku drewnianego wiąże się z bieżącymi kosztami eksploatacyjnymi, takimi jak opłaty za energię elektryczną, wodę, ogrzewanie czy wywóz śmieci. Średni miesięczny koszt utrzymania domu o powierzchni 100 m² wynosi około 500 - 800 zł. Całoroczny domek drewniany na Śląsku wymaga również regularnej konserwacji, aby zachować walory estetyczne i funkcjonalne przez długie lata. Koszty związane z konserwacją obejmują przede wszystkim impregnację drewna oraz malowanie elewacji. Średni koszt takiej konserwacji to około 5 000 - 10 000 zł co kilka lat.

Specjaliści w budowie domków drewnianych

Firma ALTEX to doświadczeni specjaliści w dziedzinie budowy domków drewnianych na terenie województwa śląskiego. Oferują oni kompleksowe usługi, począwszy od doradztwa przy wyborze projektu, poprzez realizację inwestycji, aż po serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Współpraca z firmą ALTEX to gwarancja wysokiej jakości wykonania oraz terminowości realizacji zamówienia. Budowa i utrzymanie całorocznego domku drewnianego to inwestycja wymagająca odpowiedniego planowania oraz świadomości kosztów. Dzięki współpracy z profesjonalistami, można zrealizować marzenie o własnym, przytulnym drewnianym domku, który będzie służył przez wiele lat.