Artykuł sponsorowany

Jak wypełnia się ubytki w zębach?

Jak wypełnia się ubytki w zębach?

Zdrowe i estetyczne zęby są nie tylko symbolem urody, ale przede wszystkim gwarantem zdrowia całego organizmu. Współczesna stomatologia oferuje wiele rozwiązań, które pozwalają na skuteczne i trwałe wypełnienie ubytków w zębach. W niniejszym artykule omówimy, jak przebiega proces wypełniania ubytków, jakie materiały są stosowane oraz jak dbać o zęby po takim zabiegu.

Przeczytaj również: Co wchodzi w skład higienizacji zębów?

Etap pierwszy - diagnoza i planowanie leczenia

Pierwszym etapem w procesie wypełniania ubytków w zębach jest dokładna diagnoza stanu jamy ustnej oraz ustalenie planu leczenia. Podczas tej fazy stomatolog ocenia rodzaj i głębokość ubytku, a także stan tkanek otaczających ząb. Na podstawie zebranych informacji lekarz dobiera odpowiednią metodę leczenia oraz materiał do wypełnienia ubytku. W przypadku niektórych pacjentów konieczne może być wykonanie dodatkowych badań, takich jak zdjęcie rentgenowskie.

Etap drugi - przygotowanie zęba do wypełnienia

Przed przystąpieniem do właściwego zabiegu wypełniania ubytku, stomatolog musi odpowiednio przygotować ząb. W tym celu znieczula on miejsce, w którym ma zostać wykonane wypełnienie, a następnie usuwa próchnicę oraz inne zanieczyszczenia z wnętrza ubytku. W przypadku głębokich ubytków może być konieczne zabezpieczenie miazgi zęba za pomocą specjalnych preparatów.

Etap trzeci - wybór materiału wypełniającego

W zależności od potrzeb pacjenta oraz rodzaju ubytku, stomatolog dobiera odpowiedni materiał wypełniający. Do najpopularniejszych materiałów należą amalgamaty, żywice kompozytowe, szkło-jonomerowe cementy oraz materiały ceramiczne. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady, dlatego wybór odpowiedniego rodzaju wypełnienia powinien być dokonany indywidualnie dla każdego pacjenta.

Etap czwarty - aplikacja materiału wypełniającego i utwardzanie

Po przygotowaniu zęba i dobraniu odpowiedniego materiału, dentysta w Międzyzdrojach przystępuje do właściwego etapu wypełniania ubytku. Materiał jest umieszczany warstwami, a każda warstwa jest utwardzana za pomocą specjalnego urządzenia emitującego światło o określonej długości fali. Proces ten trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut, w zależności od wielkości ubytku oraz rodzaju użytego materiału.

Etap piąty - kontrola i polerowanie wypełnienia

Ostatnim etapem procesu wypełniania ubytków w zębach jest kontrola jakości wykonanego wypełnienia oraz jego polerowanie. Stomatolog sprawdza, czy wypełnienie jest trwałe, szczelne i estetyczne, a także czy nie powoduje dyskomfortu dla pacjenta. W razie potrzeby stomatolog może dokonać drobnych korekt w kształcie i wielkości wypełnienia.

Jak dbać o zęby po zabiegu wypełniania ubytków?

Aby utrzymać zdrowie zębów po zabiegu wypełniania ubytków, należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej oraz regularnie odwiedzać stomatologa. Warto również unikać nadmiernego spożycia słodyczy oraz innych produktów, które mogą prowadzić do powstawania próchnicy. Stosowanie odpowiedniej pasty do zębów oraz nici dentystycznej może również przyczynić się do utrzymania zdrowych i estetycznych zębów przez długie lata.