Artykuł sponsorowany

Jak współcześnie produkuje się kartony?

Jak współcześnie produkuje się kartony?

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz dynamicznego rozwoju branży e-commerce, zapotrzebowanie na opakowania kartonowe stale wzrasta. Współczesna produkcja kartonów w Polsce opiera się na innowacyjnych technologiach, które pozwalają na tworzenie wytrzymałych, lekkich i przyjaznych dla środowiska opakowań. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej procesowi produkcyjnemu, jak również omówimy najważniejsze aspekty związane z technologią i jakością oferowanych produktów.

Proces produkcyjny kartonów

Wytwarzanie kartonów rozpoczyna się od pozyskania surowca, jakim jest celuloza. W Polsce głównym źródłem celulozy są drzewa iglaste oraz liściaste, które poddawane są procesowi mechanicznemu lub chemicznemu rozkładu. Następnie celuloza jest mieszana z wodą, tworząc miazgę papierową. W kolejnym etapie miazga jest oczyszczana z niepożądanych zanieczyszczeń oraz poddawana procesowi rafinacji, który ma na celu poprawienie właściwości mechanicznych i estetycznych gotowego produktu.

Właściwy proces produkcji kartonu polega na formowaniu arkuszy z masy celulozowej. W tym celu miazga jest rozprowadzana na specjalnej maszynie papierniczej, która za pomocą siatki oraz systemu odsączania wody umożliwia uformowanie cienkowarstwowej konstrukcji. Następnie arkusze są prasowane i suszone, co pozwala na uzyskanie odpowiedniej grubości i wytrzymałości produktu. W zależności od potrzeb klienta kartony mogą być dodatkowo laminowane, lakierowane czy też drukowane. Jeśli chodzi o wysokiej jakości kartony, Wrocław i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Makart-Box.

Nowoczesne technologie w produkcji kartonów

Współczesna produkcja kartonów opiera się na zaawansowanych technologiach, które pozwalają na tworzenie opakowań o różnorodnych kształtach, rozmiarach i właściwościach. Jednym z najważniejszych osiągnięć w tej dziedzinie jest zastosowanie technologii CAD (Computer Aided Design) oraz CAM (Computer Aided Manufacturing) w procesie projektowania i wytwarzania opakowań. Dzięki nim możliwe jest precyzyjne opracowanie kształtu i konstrukcji opakowania, a także szybkie wprowadzenie zmian i modyfikacji.

Kolejnym istotnym aspektem jest zastosowanie druku cyfrowego oraz fleksograficznego w produkcji kartonów. Pozwalają one na uzyskanie wysokiej jakości grafiki oraz barw, co jest szczególnie ważne w przypadku opakowań reklamowych czy promocyjnych. Dodatkowo druk cyfrowy umożliwia personalizację opakowań oraz realizację krótkich serii produkcyjnych.

Ekologia i zrównoważony rozwój w produkcji kartonów

Współczesne metody produkcji kartonów coraz bardziej uwzględniają aspekt ekologiczny. W Polsce wiele przedsiębiorstw korzysta z certyfikowanych źródeł surowców oraz stosuje systemy zarządzania środowiskowego, takie jak ISO 14001 czy FSC (Forest Stewardship Council). Dzięki temu możliwe jest minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko oraz promowanie zrównoważonego rozwoju.

Ponadto coraz większą rolę odgrywa recykling kartonów, który pozwala na odzyskiwanie surowców oraz ograniczenie zużycia energii i wody. W Polsce istnieje wiele firm zajmujących się recyklingiem opakowań kartonowych, które przyczyniają się do ochrony środowiska oraz zmniejszenia ilości odpadów.