Artykuł sponsorowany

Jak dobrać odpowiednie gwintowniki i narzynki?

Jak dobrać odpowiednie gwintowniki i narzynki?

Gwintowniki i narzynki to niezbędne narzędzia warsztatowe, które pozwalają na precyzyjne obróbki mechaniczne. Wybór odpowiednich gwintowników i narzynek jest kluczowy dla uzyskania pożądanych rezultatów. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak dobrać te narzędzia, aby zapewnić najwyższą jakość wykonanej pracy.

Przeczytaj również: Czym powinny się wyróżniać profesjonalne narzędzia warsztatowe?

Rodzaje gwintowników i narzynek

Gwintowniki i narzynki występują w różnych rodzajach, które są przeznaczone do różnych zastosowań. Gwintowniki mogą być ręczne lub maszynowe, a ich głównym zadaniem jest wycinanie gwintu wewnętrznego w otworze. Wyróżniamy trzy podstawowe typy gwintowników - prostoliniowe, spiralne oraz kształtowe.

Gwintowniki prostoliniowe są najbardziej uniwersalne i stosowane do wycinania gwintów w materiałach o niskiej twardości. Gwintowniki spiralne charakteryzują się lepszym odprowadzeniem wiórów oraz większą trwałością, dzięki czemu są polecane do obróbki materiałów twardych i kruchych. Gwintowniki kształtowe stosuje się natomiast do wycinania gwintów o specjalnych kształtach, np. trapezowych czy kulistych.

Narzynki natomiast służą do wycinania gwintów zewnętrznych na prętach czy śrubach. Podobnie jak gwintowniki, występują w wersji ręcznej i maszynowej. Wyróżniamy narzynki okrągłe, płaskie oraz segmentowe. Narzynki okrągłe są najbardziej popularne i uniwersalne, natomiast płaskie i segmentowe stosuje się do obróbki materiałów o większej twardości.

Materiały użyte do produkcji gwintowników i narzynek

Wybór odpowiedniego materiału narzędziowego jest kluczowy dla trwałości i skuteczności gwintowników i narzynek. Stal szybkotnąca (HSS) to najpopularniejszy materiał stosowany do produkcji tych narzędzi, ze względu na swoją twardość, wytrzymałość oraz odporność na ścieranie. W przypadku obróbki materiałów bardzo twardych lub kruchych warto zainwestować w gwintowniki i narzynki wykonane z węglików spiekanych (HM), które charakteryzują się jeszcze większą trwałością.

Dobór gwintowników i narzynek do rodzaju materiału

Odpowiedni dobór gwintowników i narzynek do rodzaju obrabianego materiału jest kluczowy dla uzyskania precyzyjnych i trwałych gwintów. W przypadku materiałów miękkich, takich jak aluminium czy mosiądz, zwykle wystarczające są gwintowniki prostoliniowe oraz narzynki okrągłe. Natomiast dla stali czy stali nierdzewnej zalecane są gwintowniki spiralne oraz narzynki płaskie lub segmentowe.

Parametry techniczne gwintowników i narzynek

Przy wyborze gwintowników i narzynek należy również zwrócić uwagę na ich parametry techniczne, takie jak średnica, krok gwintu czy kąt przystawania. Dobór odpowiednich parametrów pozwala na uzyskanie precyzyjnych i trwałych gwintów, które spełniają wymagania konstrukcyjne.

Podsumowując, dobór odpowiednich gwintowników i narzynek jest kluczowy dla uzyskania satysfakcjonujących rezultatów obróbki mechanicznej. Warto zwrócić uwagę na rodzaj narzędzia, materiał użyty do jego produkcji oraz parametry techniczne, aby zapewnić najwyższą jakość wykonanej pracy.