Artykuł sponsorowany

Jak dobierane są mocowania do paneli fotowoltaicznych?

Jak dobierane są mocowania do paneli fotowoltaicznych?

W dobie rosnącej popularności odnawialnych źródeł energii, coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Kluczowym aspektem skutecznej instalacji jest dobór odpowiednich mocowań do paneli fotowoltaicznych, które zapewnią trwałość i efektywność systemu. W tym artykule przyjrzymy się, jak wybierać mocowania oraz jakie są najważniejsze czynniki wpływające na ich dobór.

Znaczenie odpowiednich mocowań do paneli fotowoltaicznych

Odpowiednie mocowania do paneli fotowoltaicznych mają ogromne znaczenie dla długotrwałego funkcjonowania całej instalacji. Ich zadaniem jest utrzymanie paneli w stabilnej pozycji, zapewnienie właściwego kąta nachylenia oraz ochrona przed wpływem czynników atmosferycznych. Niewłaściwie dobrana konstrukcja może prowadzić do uszkodzeń paneli, obniżenia efektywności energetycznej czy nawet awarii całego systemu.

Rodzaje mocowań do paneli fotowoltaicznych

Na rynku dostępne są różne rodzaje mocowań do paneli fotowoltaicznych, które można podzielić na kilka głównych kategorii. Do najpopularniejszych należą mocowania dachowe, montowane na dachach płaskich i skośnych, oraz konstrukcje wolnostojące, które można umieścić na gruncie lub na specjalnych podporach. Wybór odpowiedniego rodzaju mocowań zależy przede wszystkim od rodzaju budynku, jego konstrukcji oraz indywidualnych preferencji inwestora.

Czynniki wpływające na dobór mocowań do paneli fotowoltaicznych

Przy wyborze odpowiednich mocowań do paneli fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Po pierwsze, konstrukcja musi być dostosowana do rodzaju dachu, na którym mają być zamontowane panele. W przypadku dachów płaskich stosuje się zwykle mocowania balastowe, które nie wymagają ingerencji w pokrycie dachowe, natomiast na dachach skośnych najczęściej wykorzystuje się specjalne uchwyty montażowe.

Po drugie, ważne jest uwzględnienie warunków atmosferycznych panujących w miejscu instalacji. Mocowania powinny być wykonane z materiałów odpornych na korozję oraz wytrzymałych na obciążenia wynikające z działania wiatru i śniegu. W Polsce szczególnie istotne jest uwzględnienie obciążenia śniegiem, które może znacznie zwiększyć nacisk na konstrukcję.

Po trzecie, dobór mocowań powinien uwzględniać również kąt nachylenia paneli. Optymalny kąt pozwala na uzyskanie jak największej efektywności energetycznej, jednak jego wartość zależy od szerokości geograficznej oraz pory roku. W Polsce zwykle stosuje się kąty nachylenia wynoszące od 30 do 45 stopni.

Materiały stosowane w mocowaniach do paneli fotowoltaicznych

Mocowania do paneli fotowoltaicznych są produkowane z różnych materiałów, które mają wpływ na ich trwałość i wytrzymałość. Najczęściej stosowane są konstrukcje wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium. Stal nierdzewna charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na korozję, jednak jest cięższa niż aluminium. Aluminium z kolei jest lżejsze i również odporne na korozję, ale może być mniej wytrzymałe niż stal nierdzewna.