Artykuł sponsorowany

Jak często powinno się wykonywać USG piersi?

Jak często powinno się wykonywać USG piersi?

W dobie wzrostu świadomości na temat profilaktyki i dbania o zdrowie, coraz więcej kobiet zastanawia się nad koniecznością wykonywania badań diagnostycznych, takich jak USG piersi. Czy istnieje zalecana częstotliwość tego badania? Jakie czynniki wpływają na konieczność jego wykonywania? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, by każda kobieta mogła podejmować świadome decyzje dotyczące swojego zdrowia.

Jakie są główne wskazania do wykonania USG piersi?

USG piersi jest nieinwazyjnym badaniem obrazowym, które pozwala na ocenę stanu gruczołu piersiowego. Głównymi wskazaniami do jego wykonania są podejrzenie zmiany w tkance piersiowej, kontrola wcześniej wykrytych zmian, a także ból lub uczucie dyskomfortu w obrębie piersi. Ponadto, USG piersi może być zalecane przez lekarza specjalistę w celu monitorowania leczenia farmakologicznego lub hormonalnego. Warto dodać, że usg piersi w Olsztynie oferowane jest przez wiele placówek medycznych, co ułatwia dostęp do tego badania dla mieszkanek tego regionu.

Młodsze kobiety, które nie ukończyły jeszcze 40. roku życia, zwykle mają gęstszą tkankę piersiową, co może utrudniać diagnozę za pomocą mammografii. W takim przypadku lekarz może zalecić wykonanie USG piersi jako uzupełnienie badania mammograficznego. Po 40. roku życia tkanka piersiowa staje się mniej gęsta, a mammografia staje się bardziej czuła na wykrywanie zmian. Dlatego też, USG piersi może być wykonywane rzadziej u starszych kobiet.

Czy istnieją czynniki ryzyka wpływające na częstotliwość wykonywania USG piersi?

Tak, istnieją pewne czynniki ryzyka, które mogą wpływać na konieczność częstszego wykonywania USG piersi. Należą do nich m.in. obciążenie genetyczne (np. obecność genu BRCA 1 lub BRCA 2), wcześniejsze zachorowanie na raka piersi, a także występowanie nowotworów piersi u bliskich krewnych (rodzice, rodzeństwo, dzieci). W przypadku kobiet z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka piersi, USG może być wykonywane częściej, nawet co 6 miesięcy.

Samobadanie piersi jest ważnym elementem profilaktyki nowotworowej, jednak nie może ono zastąpić profesjonalnych badań diagnostycznych, takich jak USG czy mammografia. Samobadanie pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych zmian w tkance piersiowej, ale tylko badania obrazowe umożliwiają dokładną ocenę tych zmian i postawienie diagnozy. Dlatego też, regularne samobadanie piersi powinno być traktowane jako uzupełnienie, a nie zamiennik USG czy mammografii.

Jak często należy wykonywać USG piersi?

Ostateczna decyzja dotycząca częstotliwości wykonywania USG piersi powinna zostać podjęta indywidualnie przez lekarza prowadzącego, który najlepiej zna historię medyczną pacjentki oraz jej czynniki ryzyka. Ogólnie przyjęte zalecenia mówią o wykonywaniu USG piersi raz na rok u kobiet po 40. roku życia oraz co dwa lata u kobiet między 50. a 74. rokiem życia. W przypadku kobiet z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka piersi, badanie może być wykonywane częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza.