Artykuł sponsorowany

Gazy techniczne i ich zastosowania

Gazy techniczne i ich zastosowania

Gazy techniczne odgrywają kluczową rolę w wielu dziedzinach przemysłu oraz codziennego życia. Choć często nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności, są one nieodłącznym elementem wielu procesów technologicznych, medycznych czy gastronomicznych. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tym niepozornym substancjom, ich rodzajom oraz zastosowaniom, które sprawiają, że nasze życie staje się łatwiejsze i bardziej komfortowe.

Gazy techniczne – co to takiego?

Gazy techniczne to substancje gazowe lub mieszaniny gazów, które są wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu oraz codziennego życia. Ich główną cechą jest wysoka czystość oraz specyficzne właściwości fizykochemiczne, które sprawiają, że mogą być wykorzystywane w procesach technologicznych. Gazy techniczne można podzielić na kilka grup, takich jak gazy szlachetne, gazy palne czy gazy kriogeniczne. Jeśli chodzi o wysokiej klasy gazy techniczne, Podhale to rejon działania specjalistów takich jak Romar.

Gazy szlachetne

Do gazów szlachetnych zalicza się hel, neon, argon, krypton, ksenon oraz radon. Są to gazy o bardzo niskiej reaktywności chemicznej oraz wysokiej termoizolacyjności. Dzięki tym właściwościom gazy szlachetne są wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu. Przykładowo, hel jest często stosowany jako gaz ochronny w spawaniu, a argon jest wykorzystywany do napełniania żarówek oraz lamp fluorescencyjnych, aby zapobiec degradacji materiałów.

Gazy palne

Do gazów palnych zalicza się m.in. acetylen, propan, butan czy metan. Są to gazy, które ulegają spalaniu w obecności tlenu, wydzielając przy tym dużą ilość energii. Gazy palne są szeroko wykorzystywane w przemyśle metalurgicznym oraz spawalniczym jako źródło wysokich temperatur niezbędnych do przetopu metali czy łączenia ich ze sobą.

Gazy kriogeniczne

Gazy kriogeniczne to gazy o bardzo niskiej temperaturze wrzenia, takie jak azot czy tlen ciekły. Dzięki swoim właściwościom gazy te są wykorzystywane jako środki chłodzące oraz do przechowywania próbek biologicznych czy materiałów niebezpiecznych. W medycynie gazy kriogeniczne są stosowane również w terapii kriochirurgicznej, która polega na zamrażaniu i niszczeniu chorobowo zmienionych tkanek.

Zastosowania gazów technicznych

Gazy techniczne mają szerokie spektrum zastosowań, zarówno w przemyśle, jak i codziennym życiu. Oto kilka przykładów ich wykorzystania.

Przemysł spożywczy

W przemyśle spożywczym gazy techniczne są wykorzystywane m.in. do pakowania żywności w atmosferze ochronnej, która przedłuża jej trwałość oraz zapobiega rozwojowi bakterii. Dzięki zastosowaniu takich gazów, jak azot czy dwutlenek węgla, można utrzymać świeżość produktów oraz zachować ich walory smakowe i odżywcze.

Medycyna

W medycynie gazy techniczne są wykorzystywane zarówno w diagnostyce, jak i terapii. Przykładowo, tlen jest niezbędny w leczeniu pacjentów z niewydolnością oddechową czy podczas reanimacji. Dwutlenek węgla jest natomiast stosowany jako kontrast w badaniach endoskopowych czy radiologicznych.

Przemysł metalurgiczny

W przemyśle metalurgicznym gazy techniczne są wykorzystywane m.in. jako gazy ochronne podczas spawania czy cięcia metali. Dzięki zastosowaniu takich gazów, jak argon czy hel, można zapewnić wysoką jakość spoin oraz ograniczyć ryzyko powstawania wad materiałowych.