Artykuł sponsorowany

Etapy budowy tarasów drewnianych

Etapy budowy tarasów drewnianych

Budowa tarasu drewnianego to doskonały sposób na zwiększenie przestrzeni rekreacyjnej w ogrodzie. Warto znać poszczególne etapy tego procesu, aby móc cieszyć się pięknym i funkcjonalnym tarasem przez długie lata. W niniejszym artykule przedstawimy szczegółowo każdy z etapów, które należy przejść, aby osiągnąć ten cel.

Wybór materiałów i projektowanie tarasu

Przed przystąpieniem do budowy tarasu drewnianego, warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich materiałów oraz zaplanować jego układ. Istnieje wiele rodzajów drewna, które można wykorzystać do budowy tarasu, takich jak sosna, modrzew czy egzotyczne gatunki drewna. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje. Projektowanie tarasu powinno uwzględniać jego wymiary, kształt oraz umiejscowienie na działce.

Przygotowanie podłoża

Kolejnym etapem budowy tarasów drewnianych w Poznaniu jest przygotowanie podłoża pod konstrukcję tarasu. Należy oczyścić teren z kamieni, korzeni i innych przeszkód, a następnie wyrównać powierzchnię. W zależności od rodzaju gleby, może być konieczne wykonanie drenażu, aby zapewnić odpowiednie warunki dla drewnianej konstrukcji. Ważne jest również zabezpieczenie podłoża przed wilgocią, na przykład poprzez użycie folii.

Budowa fundamentów

Fundamenty są niezbędnym elementem każdego tarasu drewnianego. Ich zadaniem jest przeniesienie obciążeń z konstrukcji na grunt oraz zapewnienie stabilności tarasu. W przypadku tarasów drewnianych można zastosować różne rodzaje fundamentów, takie jak betonowe stopy fundamentowe, bloczki betonowe czy śruby montażowe. Wybór odpowiedniego rodzaju fundamentów zależy od warunków gruntowych oraz wymagań konstrukcyjnych.

Montaż konstrukcji nośnej

Po przygotowaniu podłoża i wykonaniu fundamentów przyszedł czas na montaż konstrukcji nośnej tarasu. Składa się ona z belek i słupów, które tworzą szkielet tarasu. Belki powinny być umieszczone co 40–60 cm, a ich rozstaw powinien być dostosowany do grubości desek tarasowych. Montaż konstrukcji nośnej należy wykonać zgodnie z projektem.

Układanie desek tarasowych

Kiedy konstrukcja nośna jest już gotowa, można przystąpić do układania desek tarasowych. Deski powinny być mocowane do belek za pomocą wkrętów lub specjalnych klipsów montażowych. Ważne jest, aby zachować równą odległość między deskami, co zapewni odpowiednią wentylację tarasu oraz estetyczny wygląd.

Obróbka i zabezpieczanie drewna

W celu zwiększenia trwałości tarasu drewnianego, należy zadbać o odpowiednią obróbkę i zabezpieczenie drewna. W pierwszej kolejności warto zaimpregnować deski tarasowe środkiem grzybo-, owado-, i pleśniobójczym. Następnie można nałożyć warstwę oleju do drewna lub bejcę, która zabezpieczy powierzchnię przed wpływem czynników atmosferycznych.

Montaż balustrad i dodatków

Ostatnim etapem budowy tarasu drewnianego jest montaż balustrad oraz ewentualnych dodatków, takich jak schody, ławki czy donice. Balustrady pełnią funkcję zabezpieczającą przed upadkiem oraz nadają tarasowi estetyczny wygląd. Wybór dodatków zależy od indywidualnych potrzeb i gustu właściciela tarasu.