Artykuł sponsorowany

Czym są ustawienia systemowe Hellingera?

Czym są ustawienia systemowe Hellingera?

Wprowadzenie do tajemniczego świata ustawień systemowych Hellingera może być kluczem do zrozumienia i rozwiązania wielu problemów życiowych. Ta niekonwencjonalna metoda terapeutyczna zdobywa coraz większą popularność w Polsce, a jej twórca, Bert Hellinger, stał się symbolem nowoczesnego podejścia do pracy z rodziną i układami społecznymi. Czym właściwie są ustawienia systemowe Hellingera i jak mogą wpłynąć na nasze życie? Przekonajmy się, zagłębiając się w tę fascynującą tematykę.

Podstawy ustawień systemowych Hellingera

Ustawienia systemowe Hellingera to metoda pracy z rodziną i innymi układami społecznymi, która ma na celu wykrycie i rozwiązanie głęboko zakorzenionych problemów emocjonalnych oraz konfliktów. Twórcą tej metody jest niemiecki psychoterapeuta Bert Hellinger, który swoje badania oparł na obserwacji struktur rodzinnych oraz na analizie wpływu przeszłości na funkcjonowanie jednostek w teraźniejszości. W praktyce ustawienia systemowe polegają na odtworzeniu struktury rodziny pacjenta za pomocą grupy osób, które reprezentują poszczególnych członków rodziny. W trakcie sesji terapeutycznej uczestnicy ustawienia, kierowani przez terapeutę, odkrywają ukryte więzi i wpływy między członkami rodziny, co pozwala na zrozumienie źródeł problemów i konfliktów.

Zasady rządzące ustawieniami systemowymi

U podstaw ustawień systemowych Hellingera leżą trzy zasady, które wpływają na funkcjonowanie rodzin i innych układów społecznych. Jest to zasada przynależności, równowagi oraz hierarchii. Zasada przynależności mówi o tym, że każdy członek rodziny ma prawo do przynależności do swojego systemu rodzinnego i nie może być z niego wykluczony. Zasada równowagi dotyczy wymiany dawania i brania w relacjach międzyludzkich – każdy członek rodziny powinien dawać i otrzymywać miłość oraz wsparcie w równym stopniu. Natomiast zasada hierarchii odnosi się do porządku w rodzinie, czyli do tego, że starsi członkowie mają pierwszeństwo przed młodszymi, a rodzice są odpowiedzialni za dzieci.

Terapia za pomocą ustawień systemowych

Proces terapeutyczny oparty na ustawieniach systemowych Hellingera ma na celu przywrócenie równowagi i harmonii w rodzinie oraz rozwiązanie problemów i konfliktów, które wynikają z naruszenia wspomnianych zasad. W trakcie sesji terapeutycznej uczestnicy ustawienia, kierowani przez terapeutę, odkrywają ukryte więzi i wpływy między członkami rodziny, co pozwala na zrozumienie źródeł problemów i konfliktów. Terapia ustawieniami systemowymi może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów życiowych, takich jak trudności w relacjach międzyludzkich, problemy zawodowe czy kłopoty zdrowotne. Metoda ustawień systemowych Hellingera nie jest pozbawiona kontrowersji. Krytycy zarzucają jej brak naukowego potwierdzenia skuteczności oraz wykorzystywanie sugestii i manipulacji w trakcie sesji terapeutycznych. Pomimo tych zastrzeżeń, wiele osób korzysta z tej metody i twierdzi, że przyniosła im wymierne korzyści.